Сънят и неговите фази
Има няколко фази, които се редуват, докато спим. Първите 4 са Slow-wave Sleep (SWS, още наречени "дълбок сън") а последната е REM (Rapid Eye Movement) сън. В последната фаза мозъкът функционира сякаш сме будни. Ние сънуваме във всичките фази, но най-много през REM периода (или поне тогава запомняме сънищата по-лесно).
Всеки от циклите е с продължителност около 90-100 минути, така че в един нормален сън има 3-4 такива. През две от четирите фази се преминава само в първите 1-2 цикъла и след това са заменени от период на REM сън. Колкото повече спим, толкова по-дълъг е периодът на REM сън, затова е най-добре да се спи около 7-8 часа на ден.
Не спете повече, от колкото Ви е нужно, само за да сънувате! Макар сънищата да са доста интересни, приятни и полезни, особено когато са осъзнати, Вие трябва да останете в реалния свят. Не оставяйте на сънищата да превземат реалността.
Запомняне на сънищата
Първата стъпка към разбирането и използването на сънищата е да се развие много добре умението те да бъдат запомняни. Сънищата са безполезни, ако просто ги забравяме. Всяка REM фаза съдържа поне един сън, така че би трябвало да помните поне два-три за едно спане. Ето и някои техники, с които за няколко седмици, ще започнете да помните по-добре сънищата си.
- Направете си дневник на сънищата. Поставяйте химикалка и бележник/тетрадка на една ръка разстояние от мястото където спите. (Алтернативна опция е да използвате диктофон)
- Записвайте всички сънища при първа възможност
- Всички картини, емоции, идеи трябва да бъдат записани, независимо колко неясни, непълни, странни или пък прости изглеждат
- Няма нужда да се опитвате да подредите целия сън. Просто записвайте каквото се сетите, дори да е нелогично и несвързано
- Бъдете максимално открити и искрени, когато записвате сънищатата
- Записвайте сънищата си в нашия дневник, за да можете лесно да следите за повтарящи се неща, както и да получавате помощ и информация от нас и от другите потребители
- Преди да си легнете
- Очаквайте да запомните сънищата си
- Прегледайте предходни сънища
- Припомнете си целия ден на отзад напред
- Когато се доближите до момента на заспиване, започнете да си повтаряте "Аз ще се събуждам след всеки сън." и "Когато се събудя, ще помня съня си." (Може някак да ги комбинирате, ако желаете). Алтернатива на това е да се запишете как казвате тези неща поне 10-15 минути.
- Когато се събудите
- Затворете очите си и не се местете, докато не си спомните възможно най-много неща (понякога помага да земете позицията, в която сте били докато сте спали и да оставите да ви се "появят" картини)
- Проследете съня си на обратно
- Опитайте се да си спомните всички сънища
- Записвайте си всичко в дневника (ако се събудите по средата на нощта може да си запишете и само ключови думи)
- Помислете си за събития, които може да са предизвикали съня
- Не се разочаровайте, ако не си спомните нищо
- Не се напъвайте твърде много да си спомните сънищата
- Не забравяйте съня преди да си го запишете
- Неща, които да имате предвид в ежедневието си
- Оценявайте всеки сън
- Приемайте всички сънища
- Гледайте на помненето като на умение
- Очаквайте да си спомните някой сън през деня
- Не сравнявайте уменията си за помнене на сън с друг
Следващата информация, към която можете да преминете, е
Осъзнати сънища.